ФОТО: ИСИС се повлекува со жив штит од 2.000 заробеници

Сириските демократски сили, фракцијата поддржана од САД, објави фотографија на која се гледа како се повлекуваат џихадистите од ИСИС од градот Манџиб.

 

isispovlacenjeTwitter

Откако увиделе дека ја губат контролата над градот, исламистите одлучиле да се повлечат кон Јарабулус, град на сириско-турката граница.

Но, со себе понеле и околу 2.000 цивили кои ги користеле како жив штит, плашејќи се да не бидат бомбардирани при повлекувањето.

На фотографиите се гледаат многу автомобили, камиони, дури и еден багер како се возат во колона. Нив ги следат бројни пешаци, веројатно цивили, кои се распоредени од двете страни на колоната.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.