(Фото) Илон Маск бара совет каде да ги донира парите, откако стана најбогатиот човек на светот

Откако стана најбогатиот човек во светот, Илон Маск побара совет од неговите следбеници, каде би било најисправно да го донира неговото богатство.

Извршниот директор на “Tесла” и “SpaceX” вчера го претекна сопственикот на Амазон, Џеф Безос, на листата на најбогати луѓе во светот. Имено, богатството на Маск се проценува 188 милијарди долари.

Но, Маск сака на правилен начин да ги потроши парите, па совет побара од неговите 41.1 милиони следбеници на Твитер.

Иако советите пристигнаа многу брзо, сеуште не е јасно каде ќе бидат донирани парите на Маск.

На 7 ноември минатата година, сопственикот на Амазон потврди дека ќе потроши околу 10 милијарди долари во фондот против “климатските промени”.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.