Фото галерија: Еве што остави зад себе големиот пожap на Плетвар

Со натчовечки напори на Територијалната противпожарна единица од Прилеп, засилена со волонтери и вработени во општинските јавни претпријатија и „Македонски шуми“, како и со помошта која стигна од противпожарните единици од Битола, Крушево и Кавадарци, пожарите кои во петокот избувнаа на територијата на општина Прилеп се ставени под контрола.

Патниот правец Прилеп-Посоман беше забранет за сообраќај во петокот попладнето до доцна во ноќта, а голем број граѓани останаа заглавени со часови.

Фотографиите најдобро покажуваат што остави пожарот за себе и колкава површина била опфатена.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.