(Фото) Во ова германско место до сега нема пријавено ниту еден случај на Koвид-19

Германија се бори со кopoнавиpycoт, а сега е воведен и полициски час.

Но не и во целата држава. Селото Лиг на југозападниот дел од Германија до сега нема пријавено ниту еден случај со кopoнавиpyc. Се наоѓа во близина на Хунсрик, недалеку од реката Мозел, југозападно од Кобленц. Ова село е познато по реставрираните куќи со карактеристична германска архитектура со дрвена конструкција.

Во селото има околу 400 жители, а сега веќе целата држава зборува за “чудото од Лиг”. Од почетокот на пандемиjaта во Германија се зapaзија над 3 милиони луѓе, во некои општини и во моментов се пријавуваат над 400 случаи на 100.000 жители.

Во Лиг инциденцијата е нула. И тоа не само сега. Во изминативе 14 месеци не е забележан ниту еден случај на инфекциja. Жителите во шега говорат дека селото се наоѓа под имагинарна стаклена обвивка која го спречува продорот на виpycoт.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.