УХМР со нajaва: Еве какво вpeме не’ очекyва во текот на денешниот и наредните денови

Времето денеска во Република Македонија ќе биде променливо облачно со утринска магла по одделни котлини.

Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец, особено изразен вдолж Повардарието каде кон крајот на денот повремено ќе засилува.

Утринските температури ќе се движат од 1 до 6 степени целзиусови, а дневните од 6 до 13 степени.

Во следните денови ќе се задржи претежно облачно време со утринска магла по одделни котлини.

Под влијание на влажен бран од петок ќе има повремени врнежи од дожд, на места пообилни, особено во западните делови. На повисоките планини врнежите повремено ќе преминуваат во снег.

Од утре ќе дува умерен до засилен ветер од јужен правец, што за време на викендот ќе услови повисоки дневни температури.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.