Театарот „Војдан Чернодрински“ гостува на фестивал во Бугарија

Театарот „Војдан Чернодрински“ со претствата „Обѕрни се во гнев“во режија на Kристина Димитрова, на 18 мај 2018 гостува на Фестивалот на малите театарски форми во Враца, Бугарија. Ова е еден од најстарите театарски фестивали во Бугарија, со долгогодишна историја.

Податоци за претставата:
Автор: Џон Озборн; Режија: Кристина Димитрова; Драматурзи: Ивана Нелковска,Лидија Митоска-Ѓорѓиевска; Сценографија и костими: Илина Ангеловска
Музика: Дарија Андовска; Превод: Лидија Митоска -Ѓорѓиевска

Играат:
ЏИМИ – ДИМИТАР ЃОРЃИЕВСКИ, АЛИСОН – КАТЕРИНА ЧАКМАКОСКА – КЛИНЧЕСКА, КЛИФ – ИЛИЈА ВОЛЧЕСКИ, ХЕЛЕНА – ДАНИЕЛА ИВАНОСКА

Џон Озборн верува дека театарот треба да се базира на чувствата и животот на луѓето. Поради тоа, најмногу се занимава со оној вид на театар што нуди витална, емоционална динамика, театар што продира низ класните бариери и сите препреки поставени кон патот на чувствата. Убеден е дека ни требаат нови театарски чувства, како што ни треба и нов театарски јазик.

„Обѕрни се во гневот“ ја отсликува побуната на младата несфатена повоена генерација, против генерацијата на нивните родители кои го довеле општеството до пропаѓање во морална и финансиска смисла.

Се работи за побуна против светот во којшто владеат материјалните вредности, лицемерието на општеството кон луѓето што се борат за својот напредок а не добиваат ништо, за безволноста, за човечкиот гнев, осаменоста… Текстот се поставува по точно 60 години од неговата прва изведба, a темите кои ги обработува, денес сеисто толку актуелни како во времето кога е напишан.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.