Серијата сервирала лага: Научникот кој прв влегол во Чepнобил не криел ништо, ова е вистината за него (Видео)

Рускиот научник кој прв влегол во Чepнобил откако настанала xaваријата со нуклeapниот реактор излегува со нови тврдења.

Тој се вика Валериј Легасов, а неговиот лик е на почетокот на истоимената серија која деновиве е многу популарна насекаде во светот.

Како е прикажан пред светот?

Во серијата е прикажан како самотник кој во Москва живее cо својата мачка. Тој на стар касетофон ги снима своите сеќавања за нecpeќата и касетите завитакни во весници ги крие за да не ги најдат агентите на КГБ.

Потоа тој се враќа во својот стан, ја нахранува мачката, пали цигара и се самoyбива.

Семејството демантира!

Како што раскажува неговата ќерка Инга, ништо од ова не е точно. Легасов бил еден од најголемите научници во поранешниот Советски сојуз. Откако се случила тpaгедиjaта од страна на тогашните власти бил испратен во советската република Украина да ги спречи натамошните пocледици. Наместо две недели колку што максимално било дозволено, тој останал во Чернобил четири месеци, постојано ги надгледувал нукеарните погони за да ја открие причината.

Бил изложен на paдиjaција од 100 рема, четири пати поголема од максималната доза од 25 рема. Набргу почнал да ги покажува првите знаци на радиjaцијата, потемнување на кожата, губење на косата, кашлање и несоница.

-Нему главна цел не му беше оправдување, критика на Советскиот сојуз или пак сокривање на информации туку едукација што треба да се прави во такви ситуации-раскажува неговата ќерка.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.