Само ние најпаметни: Србија го одложи пописот за октомври

Поради пандемиjaта со кopoнавиpycoт, пописот на населението, кој го спроведува Републичкиот завод за статистика на Србија и кој требаше да се одржи во април, ќе биде одложен за октомври – oбјави српска “Политика”.

Властите во Србија сметаат дека пописот во овие услови е ризичен, со оглед на тоа дека на терен треба да излезат 15.000 попишувачи, и во рок од еден месец да го посетат секој дом, како и лицата сместени во старски домови, психијатриски болници, домови за деца без родители, студенти и ученици во интернати…

Од Републичкиот завод за статистика на Србија велат дека при носењето на одлуката за одлагање на пописот, во предвид ја имале и препораката од Одделението за статистика на Обединетите нации, кој им дале сет на препораки, во кои како најразумно решение се предлага одлагање на пописот.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.