Руско чудо од воз: Лебди над шините и не му треба машиновозач (Видео)

Moсковскиот Институт за топлотна технологија, руски инженерски и научно-истражувачки институт кој е дел од вселенската корпорација Роскосмос, го дизајнираше “маглев” возот кој може да работи во беспилотен режим, вели за Тас главниот проектант Јуриј Соломонов.

Маглев (изведен од “магнетна левитација”) е систем на железнички превоз кој користи два комплети на магнети: еден поставен за одвивање и потискање на возот од пругата, а другиот за движење.

“Целта на проектот е создавање на демонстрациски модел на воз во целосна големина за проверка и потврда на главните технички карактеристики на новите технолошки решенија поврзани со примената на технологијата маглев”, вели Соломонов, пренесува Тас.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.