Рускиот „Мекдоналдс“ започнува со работа и се вика „Вкусно и точка“

Гигантот за брза храна „Мекдоналдс“ се повлече од Русија во знак на протест поради инвазијата на Украина и ги продаде своите ресторани овде – повеќе од 800 – на рускиот бизнисмен Александар Говор.

Денеска, првите 15 ресторани на поранешниот синџир „Мекдоналдс“ повторно се отворени во Москва и Московската област под новото име „Вкусно и точка“ јави Би-би-си.

„Задоволен сум што можам да го претставам нашето ново име, изјави Олег Пароев, извршен директор на оваа компанија во Русија.

Според него, утре во Русија ќе бидат отворени уште 50 ресторани, а до крајот на јуни околу 200.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.