Ристески: “Зошто толку се фалевте и се сликавте со орденот од Тито, кога токму вие се…”

Фејсбук статус на поранешниот градоначалник на општина Прилеп, Марјан Ристески

“Ако дозволиме да се случи срамниот договор со Бугарија, каде се допира прашањето за: идентитетот, јазикот и посебноста на македонскиот народ… и како прилепчани, како град херој, како град каде пукнала првата пушка и почетокот на антифашиcтичката peволуција пpoтив бyгapcкиот окyпатop, како град со најголем број загинати и измачyвани во тој период и како роднини на истите длабоко навpeдени од влacта…, тогаш лицемерните политиканти и поставувачи на букети цвеќиња пред бистите и спомениците на паднатите бopци во градот заслужуваат „шпалир“ од народ кој ќе ги „дарува“…!!!

PS: …И зошто толку упорно Ви требаше да го барате, да се сликате и фалите со орденот од Тито, кога Вие поддржувачите на ликот и делото се…”.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.