Реновирање на потпорни ѕидови на неколку улици во Прилеп

IMG_8890

Одделението за комунални работи при Локалната Самоуправа покрај изведбата на водоводна и канализациона мрежа и асфалтирање на поголем дел од улиците во нашиот град работи и на реновирање на потпорните ѕидови на улиците: „Илија Игески“, „Преспанска“, „Лазо Филипоски“,  и на улицата „Благоја Крстески“. Санацијата на потпорните ѕидови е со цел да се спречи можноста од лизгање на земјиштето кое може да предизвика материјални штети, кај жителите кои живеат во нивна близина.

IMG_8913

IMG_8875

IMG_8880

IMG_8908

Инфраструктурните зафати од ваков тип ја чинат општината 3.686.320 денари.

IMG_8936

IMG_8882

IMG_8888


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.