РАСПАД НА КОАЛИЦИЈАТА НА ЦИПРАС: Нова десна партија може да се формира во Грција

Грчкиот пратеник Димитрис Каменос и поранешниот висок функционер Такис Балтакос формираат нова десничарска партија, чија цел ќе биде да се избегне спроведувањето на грчко-македонскиот договор за името, објави Катимерини во вторникот.

Димитрис Каменос, кој ја напушти својата партија независните Грци поради спорот околу името во Македонија, ќе биде претседател, додека Балтакос ќе биде генерален секретар, објави весникот Катимерини.

Името на партијата сé уште не е објавено, но нејзината цел ќе биде да се осигураат дека левичарската влада нема да остане на власт и да го спречи спроведувањето на договорот Скопје-Атина за името на Македонија.

Во јуни, Атина се согласи на својот сосед со името “Република Северна Македонија”. Сепак, голем број политичари и политички групи во Грција се спротивставуваат на употребата на “Македонија” од друга земја, бидејќи Грција има регион со исто име.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.