Прилеп се сеќава на ѕвездените моменти: На денешен ден пред 19 години РК Тут-Ком Бренд ја освои единствената титула (Фото)

На денешен ден пред точно 19 години, тогашната ракометна екипа на Тутунски Комбинат – Бренд, ја освои првата и единствена титула во Купот на Македонија.

На патот до оваа титула тогашниот ракометен гигант, кој располагаше со огромен играчки квалитет, го совлада Вардар во полуфиналето и Пелистер во финалето.

Тутунски Комбинат – Бренд во своите редови ги имаше Боро Шокоски, Кристијан и Орде Илиоски, екс селекторот на македонската ракометна репрезентација Данило Брестовац, Горан Кузманоски – Таста (сегашен тренер на РК Прилеп), Марјан Колев, Славиша Стојковиќ, Страшо Илиески, Менде Петкоски…

ФОТО/Oldprilep.com
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.