Прилепчанката Барбара Стојкоска од БК “7-ми Мај” го освои првото место на изборното првенство за кадети

На изборното првенство во борење за кадети, членката на Боречкиот Клуб “7-ми Мај” од Прилеп, Барбара Стојкоска го освои првото место, совладувајки ја балканската вицешампионка Бојана Лазаревска од БК “Безбедност” од Скопје.

Со оваа победа Барбара си го осигура местото во кадетската репрезентација на Република Македонија, на престојните медитерански игри во Лутраки, Грција, како и учество на Европското и Светското првенство за кадети.

Ако се земе во предвид дека наредниот викенд 25.01. во Прилеп е изборниот шампионат за пионери, на кој Барби е апсолутен фаворит, тоа значи дека Барбара оваа 2020 година, ќе настапи на 2 Европски првенства, 2 Балкански првенства, медитерански игри и Светско првенство за кадети.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.