“Прилепчани каков скандал дочекавте да доживеете со оваа власт?”

По шахтите, одредбите од Преспанскиот договор се применија и за спомениците во центарот на Скопје на најмаркантните личности од историјата. На плоштадот Македонија на фонтаната од постаментот Воин на коњ надлежните за споменикот напишаа – „Во чест на Александар Велики, историска фигура која припаѓа на античката Хеленска историја и цивилизација и на светското културно и историско наследство. Овде е претставен како воин на коњ.“

Од Општина Прилеп рекоа дека ваква информативна табла деновиве ќе биде поставена и на споменикот на Александар Македонски во Прилеп.

Извор: инфоконпас


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.