Претставата “Глембаеви” во петок и сабота на репрертоарот на театарот “Војдан Чернодрински”

Петок (26.11.2021-19.30) и сабота (27.11.2021 -19.30) на репертоарот на театарот “Војдан Чернодрински”
ќе следи преставата “Глембаеви”, во режија на Бранко Брезовец

Претставата „Глембаеви“ од Мирослав Крлежа, во адаптација и режија на Бранко Брезовец, премиерно беше изведена во Народниот театар „Војдан Чернодрински“ септември 2019 година.

Таа беше дел и од официјалната програма на вториот ден, на овогодишниот Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“.

Во преставата играат Андон Иваноски, Даниела Иваноска, Зоран Иваноски, Трајче Иваноски, Ангела Наумоска, Димитар Црцороски, Исидор Јованоски, Игор Трпчески и Ана Митоска-Стојаноска.

Музиката е на композиторот Никола Мицевски, сценографијата е на Ивана Кнез, а костимите на Сузана Брезовец.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.