Првата и единствена деветорка во светот го прослави својот прв роденден (Фото)

Eдинствената деветорка во светот го прослави својот прв роденден

Нивниот татко Абделкадер Арби за “Би-Би-Си” вели дека сите девет бебиња лазат, а нивната мајка Халима Сисе (26) вели дека понекогаш е заморно, но чувствувала олеснување кога ќе ги видела сите здрави и среќни.

Покрај деветте бебиња, овие родители имаат и тригодишна ќерка. Нивната деветорка го собори Гинисовиот рекорд за најголем број родени и преживеани деца. Во пресрет на породувањето на 4 мај 2021 година, владата на Мали ја транспортираше Сисе во Мароко на специјализирана нега.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.