Потврден прв случај на птичји грип во Кина

Експертите веруваат дека птичјиот грип се јавува во ретки случаи.

Еден случај на инфекција со птичји грип X5H6 е потврден во КИНА. Инфицираниот маж (55) бил префрлен во болница, а локалните власти ја отстраниле живината во близина, пишува Ројтерс.

Властите тврдат дека не постои опасност од ширење на виpycoт.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.