После Заполжани, баба Меца забележана и во Врбјани – Жителите да бидат внимателни (Фото)

Жители на населените места во прилепско и битолско секојдневно информираат за присуство на мечки, не само во планинските региони, туку и во атарот на селата низ Пелагонија.

Пред две недели жители на населеното место Заполжани во општина Долнени информираа дека забележале големи стапалки во атарот на нивното село.

Денеска такви фотографии испратија и од населеното место Врбјани во општина Кривогаштани. Жител на ова село вели дека забележал стапалки од мечка и нејзиното младенче, па препорачува мештаните од Врбјани и околните села да бидат внимателни.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.