Поетесата од Прилеп се врати со три награди од Белград, меѓу нив и награда од Владата на Република Србија (Фото)

Нашата сограѓанка Андриана Ристеска беше единствениот претставник од Прилеп на првиот Меѓународен ромски фестивал на поезијата во Белград кој се одржа во периодот од 27.09.2019-29.09.2019 г.

На свеченото претставување кое се одржа во Клубот на народни пратеници на Дедиње, таа се закити со медал издаден од Министерството за култура и информирање при Владата на Република Србија, доби високо признание од Здружението на ромски писатели Београд и Канцеларијата за човечки и малцински права при Владата на Република Србија, како и награда Диплома за една од своите песни од Литературниот клуб Душан Матиќ од Ќуприја.

На овој фестивал беше промовирана Антологијата „ Таму каде што Сава го љуби Дунав “ во која три нејзини песни беа преведени на српски и на ромски јазик.

На фестивалот учествуваа 16 поети од Македонија кои во најдобро светло го претставија современото македонско поетско творештво.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.