Подрачните училишта во Ново Лагово и Големо Коњари со нови инвестиции

_MG_0440

Подрачното ОУ „Круме Волнароски“ во населеното место Ново Лагово наскоро ќе добие детско игралиште кое ќе го користат како учениците така и останатите деца од ова населено место. Во тек е и реконструкција на една училница во подрачното училиште ОУ„ Страшо Пинџур“ во населеното место Големо Коњари. Реконструкцијата ќе чини сто осумдесет и четири илјади денари, средства обезбедени од Буџетот на општина Прилеп.

_MG_0438

_MG_0435

Со реализацијата на овие два проекти значително ќе се подобрат условите за одвивање на воспитно – образовната дејност во подрачните училишта. Заложбите на Локалната самоуправа и понатаму остануваат главен преоритет за инвестирање во образованието како главен приоритет.

_MG_0481

_MG_0445

_MG_0474


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.