Поглаварот на МПЦ-ОА Стефан не се откажува од името и дијаспората за Томос од Цариград (ВИДЕО)

Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан не го менува името и не се откажува од дијаспората во замена за Томос од Вселенската Патријаршија.

Во изјава Архиепископот Охридско и Македонски г.г. Стефан вели дека МПЦ-ОА веќе е дел од православната екумена и дека никој не може да бара да го менува името за да добие Томос од Цариградската патријаршија.

Кога тоа ќе се случи не знае никој вели поглаварот на МПЦ-ОА.

Г.г. Стефан не се откажува ниту од дијаспората во замена за Томос од Вселенската Патријаршија.

Изјавата во линкот ја пренесува ТВ Стар од Штип:
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.