Пет награди за гимназијалците на литературниот конкурс за лични творби

Клубот на литературни творци од Прилеп, по повод Патронот на град Прилеп „Св.Никола“, организираше литературен конкурс за лични творби на слободна тема, во две категории: поезија и проза. Учество зедоа повеќе гимназијалци, а наградите кои беа доделени на 28.12.2022 година, им припаднаа на четворица ученици.

Под менторство на професорите Христина Кочоска, Мартин Наумоски и Дарко Ристески учениците ги освоија следните награди:

– Вероника Кочоска го освои провто место за прозна лична творба;
– Тамара Ванеска освои второ место за прозна лична творба и второ место за поетска лична творба.

– Катерина Николоска освои трето место во категоријата прозна лична творба;
– Софија Оџаклиеска освои трето место во категоријата поетска лична творба.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.