Пепио и Ашата подготвуваат нешто специјално: Премиерата во мај

Театарската работилница Прилеп ја подготвува дуодрамата ,,Мендо и Мајло,, по текст од Мирјанка Ристеска Селчанец, во режија на Игор Трпчески. Премиерата се очекува во првата половина на мај.

Ќе играат актерите, пензионерот, Трајче Иваноски – Пепио и Андон Јованоски – Ашата, првенци на театарот ,,Војдан Чернодрински,,. Сценографијата и костимите се на Бојана Артиновска Трпческа, а музички и технички соработници се Томе Темелкоски и Саша Нацески.

Седмиот независен и алтернативен продукт на Театарската работилница ќе се реализира во копродукција со ЦК ,, Марко Цепенков,,.

Извор: “Неделник Зенит”
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.