Општа мобилизација во Кавадарци! Цел град се сели вечерва во Скопје! (ВИДЕО)

Миленикот на кавадарчани, ГФК Тиквеш, вечерва игра за првата титула во својата речиси 100-годишна историја. Со почеток од 19часот на Националната арена “Тодор Проески”, Тиквеш игра против Воска во финалето од фудбалскиот Куп на Македонија, а во Кавадарци синоќа владееше вистинска еуфорија.

Лозарите го кренаа на нозе целиот град, а на натпреварот се очекува огромна поддршка од сите кавадарчани.

-И еве сме, на само неколку часа од натпреварот кој го сонувале нашите дедовци, прадедовци, татковци. Еве сме, сите заедно, сплотени како никогаш порано, од сите страни на градот убав, но и од преубавите села, млади и стари, машки и женски, вљубеници во фудбалот, во спортот, родољубци, горди на својот град, со една мисла, со една желба, за пехар и победа. Денес е натпреварот кој ќе го коментирате уште долго, кој ќе го паметите цел живот, кој ќе го раскажувате на децата и внуците… Денес сите одиме во Скопје заедно да создадеме историја, да ја испишеме најсветлата страна од кавдаречката фудбалска историја, да ги опееме новите фудбалски легенди, да создадеме вечни спомени. Денес е ден за кавадаречка фудбалска доминација, денес е ден за прослава на титула – напишаа од навивачката група “Лозари” на ФБ.

Погледнете каква беше синоќа атмосферата низ улиците на Кавадарци:
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.