Овој леб им давал на вojницитe cилa да вojувaaт 20 дена без пpeкин (ФОТО)

Војниците во Првата и во Втората светска војна војувале во тешки услови за што била потррбна голема сила. Снагата им доаѓала од лебот “Таин” кој важи за војнички леб. Се прави од мешавина на р’жано и пченкарно брашно.

Тежи околу 800 грама и може да трае и до 20 денови без да мувлоса. Се прави во комбинации со сливи за уште поголема издржливост.

Извор: “Pressingtv.mk”


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.