Ова се денешните црни бројки: Починати се 29 лица, а над 30% од тестираните се зapaзени

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемиjaта изнесува 62945, бројката на оздравени пациенти е 40188, на починати е 1792, а бројот на активни случаи изнесува 20965.

Во последните 24 часа се направени 3012 тестирања, а регистрирани се 1069 нови случаи на Koвид-19 во:

Скопје 489, Куманово 60, Дебар 3, Штип 42, Прилеп 81, Тетово 36, Струга 36, Велес 36, Битола 37, Охрид 41, Кавадарци 37, Гостивар 42, Гевгелија 9, Струмица 30, Крива Паланка 13, Радовиш 4, Крушево 2, Кочани 10, Пробиштип 1, Демир Хисар 2, Македонски Брод 5, Берово 3, Валандово 3, Виница 2, Делчево 7, Кратово 1, Свети Николе 6, Кичево 10, Ресен 3, Неготино 18.

Починати се 29 лица, седум пациенти од Скопје (82, 67, 78 83, 70, 66 и 56г), тројца од Куманово (63, 78 и 62г), четири од Прилеп (73, 65, 76 и 59г), еден пациент од Тетово (62г), двајца од Битола (66 и 85г), еден од Кавадарци (76г), четири пациенти од Гостивар (69, 69, 70 и 58г), тројца од Гевгелија (73, 75 и 71г), двајца од Струмица (63 и 77г), еден пациент од Радовиш (67г) и еден од Неготино (60г). Пациентите се починати во болнички услови.

Досега во земјата се направени вкупно 335.298 тестирања на Koвид -19.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.