Објавена програмата за одбележувањето на Денот на народното востание – 11-ти Октомври во Прилеп

Општина Прилеп ја објави програмата за одбележувањето на Денот на народното востание – 11-ти Октомври.

Одбележувањето на празникот ќе започне викендов со Меѓународниот џудо турнир “Прилеп град херој 2022” во спортската сала во СОУ “Ристе Ристески Ричко”. Вечерта пак на 09.10. ќе се одржи и Интернационалниот детски фестивал “Ѕвездички”.

На 10.10 со почеток од 09:30ч. започнува Фестивалот на медот, кој во наредните два дена ќе се одржува на плоштадот “Методија Андонов – Ченто”.

Централниот настан оваа година ќе биде на камената бина на плоштадот “Александрија”, каде ќе настапат Октетот Прилеп и бендот “Peaches”.

Традиционално ќе се одржи импровизиран напад на бугарскиот Участак, а потоа ќе следува огномет.

Целосната програма погледнете ја во продолжение:
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.