На авион му испаднал куфер и завршил на покрив од куќа: Еве што пронашле во него!

Несекојдневна ситуација се случила во Сардинија, кога мал авион испуштил куфер кој потоа паднал на покрив од куќа. Во него имало чист kokaин.

Запрепастените сопственици на куќата слушнале силен удар и веднаш повикале полиција која на покривот нашла куфер со kokaин. Kokaинот всушност требало да падне на друго место, односно на земја во Баратил Сан Пјетра, град од околу 1.200 жители на Сардинија, каде требало да го дочекаат шверцери на дpoга.

Инцидентот кој се случил во март, се разбира завршил во сте италијански весници, а еден од насловите бил „На Сардинија паѓа дожд од кокаин“.

Веднаш е поведена истрага, која резултирала со апceње дури неделава кога е приведен пилотот на авионот. Истрагата утврдила дека авионот полетал од мал аеродром во Рим. Исчезнал oд радарите неколку минути пред куферот да падне, бидејќи летал на мала височина.

– Анализата на ГПС сместен во авионот потврдила дека во текот на тие 20 минути авионот извел неколку круга над местото каде е откриен куферот – велат од полицијата.

Со помош на изјави на сведок од персоналот на аеродромот и евиденцијата за полнење гориво, полицијата успеала да го идентификува пилотот како Франческо Риза од Рим. Тој работел ако пилот на унгарска компанија и летал за многу богаташи кога е уапсен на аеродромот Каглари Елмас откако слетал од Германија.

Полицијата сè уште ги бара луѓето кои требало да ја добијат пратката.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.