Најмакедонската погача која сте ја виделе некогаш: Баба Роса од штипско Ново Село ја направи за Водици (Фото)

На социјалните мрежи се проширија фотографии од празнувањето на вчерашниот празник Богојавление – Водици, за кои откако се потрудивме малку повеќе дознавме дека доаѓаат од штипско Ново Село.

Роса Гапева ја направила најмакедонската погача која некогаш сте ја виделе. На погачата е прикажано сонцето со шеснаесет краци од Кутлеш и е испишано “Никогаш Северна, само Македонија”.

Секоја чест!


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.