Младите виртуози на пијано од Прилеп со максимални стотки освоија први места на Меѓународниот натпревар во Тетово

На меѓународниот фестивал по пијано ARTISTI I RI, кој се одржа на 28.12. во Тетово, младите пијанисти од Прилеп, Анастасија Петреска и Арсениј Ангелески освоија први награди со максимални 100 бода.

Арсениј и Анастасија се ученици во Државното музичко училиште од Битола, во класата на проф. Татјана Божиноска.

Дечките важат за едни од најталентираните пијанисти од Прилеп, а дека тоа е така докажуваат во секој нареден натпревар, каде освојуваат исклучиво први награди.

Анастасија зеде учество и на концертот KRITERIUM MUSIC ARTISTS, кој на 29.12. се одржа во галеријата на KRITERIUM MUSIC.

На концертот настапија 7 млади пијанисти кои чекорат по патот на успехот и имаа чест да музицираат на премиум пијано модел од C. Bechstein.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.