Мелем за срце и душа: Композицијата “Петте ангели” на Игор Димовски е вистинско уживање (Видео)

Македонскиот композитор и виртуоз на хармоника, Игор Димовски, пред извесно време ја промовираше композицијата „The Five Angels“ или „Петте ангели“, за која е снимена и впечатлива видеоприказна во околината на Марков манастир, близу Скопје, како и на Мечкин Камен кaj Крушево.

Се работи за композиција која изобилува со милозвучност и која го промовира традиционалниот македонски дух и култура.

Вреди да се слушне неколку пати.

Уживајте!


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.