Мапа која ги прикажува “најпаметните” и “најглупавите” народи во Европа: Добро е, не сме последни!

National Geografic објави контроверзно истражување кое го покажува коефициентот на интелигенција кај народите во Европа.

Според прикажаното на мапата народите од Истокот, а посебно од Балканот имаат значително пониско ниво на интелигенција од народите на Западот, а Србите, Црногорците и Албанците според прикажаното се “најглупави” во Европа.

Мапата ја изработил чешкиот лингвист Јакуб Маријан и ја објавил на својот блог www.jakubmarian.com, при што користел податоци од контроверзните истражувачи Ричард Лин и Тату Ванханена.

Просечната интелигенција на Србите изнесува 90, на Босанците 93, Хрватите и Словенците имаат по 98, а Македонците 91.

Полоши во споредба од нас освен Србите се и Црногорците со 86 и Албанците со 82.

Според прикажаното на мапата Грците и Бугарите се попаметни и имаат просечен коефициент на интелигенција од 93, а “најпаметни” се Французите и Норвежаните со 98, Германците, Швеѓаните и Британците со 99, додека највисок коефициент имаат Финците 101.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.