Македонци ја пробуваат најлутата пиперка во светот: “Hека не ве лаже ѓаолот да пробувате” (Видео)

Тринидад Моруга шкорпион (Capsicum Chinense) се лути пиперчиња кои потекнуваат од селото Моруга на островската држава Тринидад и Тобаго.

Се сметаат за едни од најлутите пиперки во светот, а во 2012 година, Универзитетот во Њу Мексико ги прогласи за најлути пиперки на сите времиња.

На јутјуб досега има прикачено еден куп видеа каде што луѓе од различни страни од светот ги пробуваат, а за прв пат наидовме на некој од Македонија што се решил на овој чекор.

Во описот на видеото велат: “Hека не ве лаже ѓаолот да пробувате”.

Погледнете ја нивната реакција:

Еве уште неколку луди видеа:

А еве и натпревар во јадење лути пиперки:
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.