Македонец заврши во пpитвop во Хрватска, се вработил во дом за стари лица и огpaбил болен пензионep

Полициските службеници во Загреб ја завршија кривичната истрага за 29-годишен државјанин на Македонија и 35-годишен државјанин на Босна и Херцеговина, кој во моментот е во бегство, поради сомнение дека сториле кривичното дело тешка кражба и перење пари.

Се сомнева дека двајцата мажи ја искористиле немоќта и лошата здравствена состојба на жител на дом за стари лица на крајот на јули 2021 година по засновањето работен однос во установата крадејќи мобилен телефон и банкарска картичка од него.

Осомничените од старото лице го добиле ПИН-бројот на картичката и од крајот на јули 2021 година до првата половина на септември 2021 година во шест наврати на повеќе банкомати подигнале пари од сметката во вкупен износ од 36.300 куни, соопшти хрватското обвинителство, пренесе „Индекс“.

Исто така, постои сомнеж дека на крајот на јули 2021 година картичката ја искористиле за уплата во четири наврати на две продажни места во вкупен износ од 198,90 куни. Потоа, од крајот на август до првата половина на септември 2021 година во пет наврати префрлиле средства на сметката во вкупен износ од 20.500 куни.

Користејќи договорено мобилно банкарство, тие префрлале средства од сметката на човекот на сопствените банкарски сметки, како и на девизната сметка на 35-годишниот, со цел да го прикријат или лажно да го прикажат незаконското потекло на парите.

Вкупната материјална штета причинета со овие дела изнесува околу 11.820 евра. По завршување на кривичната истрага, 29-годишниот македонски државјанин е во притвор. Посебен извештај е поднесен до надлежното Државно правобранителство, а по 35-годишниот државјанин на БиХ интензивно се трага.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.