Луѓето веруваат дека се работи за Божјо чудо: Светиот крст го осветли небото во пресрет на големиот празник Богојавление

Луѓето од Кузбас. Русија на небото забележаа необична појава која многумина ја поврзуваат со големиот христијански празник Богојавление.

Во пресрет на Богојавление, жителите на градот Кузбас Гурјевск видоа огромен крст на небото.

Тие фотографираа необично зајдисонце над локалниот храм вечерта на 17 јануари и ја објавија фотографијата на социјалните мрежи.

Корисниците на социјалната мрежа во него видоа своевиден знак пред христијанскиот празник Богојавление Водици, пренесува News Kuzbass.

Таков атмосферски оптички феномен се нарекува ореол, се јавува поради секундарниот сјај околу изворот на светлина, обично во форма на круг, прстен, лак, светлосна колона или „дијамантска прашина“. Во овој случај, изворот на светлината сонцето. За да се појави ореол на небото, потребни се одредени временски промени, на пример, остар пад на температурата, што се случи на територијата на регионот Кемерово.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.