Крило од фрижидер и двосед во македонска река: Европо чекај не’ ! (Фото галерија)

Прилепската Градска река е лика и прилика како не треба да изгледа едно речно корито, во град кој се стреми да има европски лик.

Тони пластични шишиња, најразличен отпад, па и двосед и крило од фрижидер… е сликата која денеска можеше да се забележи во речното корито.

Локалните власти никако да го решат овој проблем. Повеќе пати имаше ветување за покривање на коритото на Дабничка река, која е притока на Градска река, а кога стана очигледно дека тоа ветување нема да се реализира, граѓаните дадоа идеја на некои места да се постават мрежи.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.