Киријос: “Ви реков! Создадовме чудовиште!”

Контроверзниот австралиски тенисер воодушевен од исходот на големото финале на Австралија Опен.

Новак ја освои 10. титула во Мелбурн и рекордниот 22. Грен слем во кариерата, бидејќи во финалето го победи грчкиот тенисер Стефанос Циципас со 3:0 во сетови, а начинот на кој ја освои титулата го импресионираше неговиот голем ривал Ник Кирјиос.

Кирјиос редовно ги следеше натпреварите на Новак во Австралија и не штедеше пофалби за Србинот. Тој во свој препознатлив стил ја коментираше играта на социјалните мрежи и неговите духовити објави го привлекоа вниманието на љубителите на тенисот ширум светот.

“Ви реков. Создадовме чудовиште. Браво Новак… Седнав на каучот и уживав во целото шоу”, напиша Киргиос на Твитер.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.