Кинески демант за Сугарески: Кинезите што наводно го утнаа Кичево-Охрид, изградија тунел под езеро (Видео)

По речиси четири години изградба, отворен е кинескиот најдолг подводен тунел.

Со должина од 10,79 км, тунелот оди под езерото Таиху, во источната кинеска провинција, Џингсу, 50 км источно од Шангај.

Изградбата на тунелот чини 1,5 милијарди долари, а изградбата почна на 9 јануари 208 година.

Погледајте го видеото и преку него прошетајте низ овој тунел.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.