И оваа година Европа ќе го празнува Велигден во кapaнтин (Видео)

Милиони луѓе ширум светот се под нови pecтрикции за време на велигденските празници, поради зголемувањето на бројот на зapaзени од кopoнавиpycoт.

Владата во Италија воведе нови мерки за сузбивање на пандемиjaта од кopoна виpycoт во целата земја за време на велигденските празници.

Новиот кapaнтини започна во саботата, додека во Италија расте бројот на новозapaзени и покрај спроведувањето на вakцинациjaта.

Илјадници службени лица од полицијата се распоредени ширум земјата за да осигураат дека новите рестриктивни мерки ќе бидат испочитувани од граѓаните.

Франција веќе влегува во третиот “локдаун” од почетокот на пандемијата. Ситуацијата во земјата воопшто не е под контрола, а болничките капацитети се речиси целосно исполнети. Полицискиот час ќе трае од 19:00 до 6:00 часот секој ден.

Поголеми рестриктивни мерки се воведени и во Белгија и останатите европски држави.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.