Италјански писател ја реши мистеријата на Атлантида ?!

atlantida-696x398

Италјански писател смета дека ја решил мистеријата на Атлантида, митски остров кој за прв пат е спомнат од Платон во 4 век пред нашата ера.

Серџо Фрау, писател на делото “Столбовите на Херакле”, за “Спутник Италија” изјави дека решението на мистеријата лежи во локацијата на тие столбови кои за прв пат се споменуваат во античкото време.

Фрау смета дека столбовите биле сместени во Сицилијанскиот залив а не кај Гибралтар.

” Платон говореше за островот Атлас. Атлас имал брат Прометеј, кој живеел врзан на карпа во Кавказ . Значи, постоел еден брат на планината каде сонцето изгрева и еден кој живеел на море, каде сонцето заоѓа”, објаснува Фрау.

“Почнав да ја проучувам Сардинија на поинаков начин и забележав дека брегот на кој можеби некогаш имало цунами, има многу кули карактеристични за тој остров, кои биле закопани “.

 


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.