Има освоено еден грст награди, а утре ќе настапи пред прилепската публика

ФОТО/Маја Аргакијева

Утре (09.07.2019) со почеток од 20:00 часот, во фоајето на Центарот за култура “Марко Цепенков” во Прилеп, солистички концерт на виолина ќе одржи младиот виолинист Леонардо Димоски.

Биографија:

Леонардо Димоски роден е 2004 год. во Битола. Музичкото образование го започнувa на 6 годишна возраст во Прилеп во ООМУ “Ордан Михајлоски Оцка”, во класата на проф. Оливера Гемту и ментор проф. Ванчо Стоилков. Oд јануари 2017 год. е под менторство на м-р проф. Сихана Бадивуку, во класата на проф. Љупчо Трајаноски. Учесник и добитник е на бројни награди на државни и меѓународни натпревари :

Учествувал на ” Виолин Фест” – Скопје, во 2016 и 2017 год., учесник е на Третата меѓународна конференција “Образование преку граници” – Битола, учесник е и на Новогодишните хуманитарни концерти на Педагошкиот факултет во Битола.

Посетувал семинар по виолина кај доц. м-р Михаило Куфојанакис, проф.Paul Rochek( Austria ), Тedi Papavrami (Geneva) и м –р Владимир Марковиќ.

Прв самостоен солистички рецитал – март 2017 год. во Прилеп.

Концерт со Македонска Филхармонија во Скопје – мај 2019 год.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.