Извлечени двојките: Италијанско дерби во четвртфиналето на Лигата на шамионите

Денес во седиштето на УЕФА во Нион се одржа ждрепката за четвртфиналната фаза на елитното натпреварување. На извлекувањето во Швајцарија среќата посака.

Четвртфинални двојки во Лигата на шампионите:

Реал Мадрид – Челзи / Интер – Бенфика

Манчестер Сити – Баерн Минхен / Милан – Наполи

Првите натпревари во фазата на осумте најдобри се играат на 11 и 12 април, додека реваншите се седум дена подоцна. Полуфиналните пресметки пак се на средината на мај, додека големото финале на турскиот „Ататурк стадиум“ е закажано за десетти јуни.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.