Известување од црковните храмови во Прилеп до верниците за престојниот празник Св. Атанасиј Велики

Браќа и сестри во Христа, наши прилепчани, ве известуваме дека ЛЕПЧИЊАТА ЗА СЛАВА ЌЕ СЕ ПЕАТ ИСКЛУЧИВО ВО ЦРКОВНИТЕ ХРАМОВИ.

За претстојната слава на СВ. АТАНАСИЈ ВЕЛИКИ, во храмовите „Света Петка“ – Точила и „Св. Кирил и Методиј“ – (ПАРАКЛИС), лепчиња ќе се креваат во понеделник (30.01.2023г.) во периодот од 8:00 – 12:00 часот и попладне од 16:00 – 17:00 часот.

ПОНЕДЕЛНИК НА 30ти – СВЕТО БЛАГОВЕШТЕНИЕ (СТАРА ЦРКВА) – од 08.00 до 17.00 часот.На 31ви утрото во СВЕТО БЛАГОВЕШТЕНИЕ (СТАРА ЦРКВА).

Честита слава на сите кои го чествуваат СВ. АТАНАСИЈ ВЕЛИКИ како закрилник на нивните домови т. е. домашна слава!
Нека ни е за многу години и на помош – стои во соопштението.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.