Здравески: “Дали opганизиpaн kpиминал се кpие зад “Пивофест”, за кој би одговapaлe Јованоски и Талески?” (ВИДЕО)

Во општината предводена од Илија Јованоски и Миле Талески не се знае кој јаде и кој пие. Организацијата на овогодишното издание на “Пивофест” е уште еден во низата скандали за кои токму Јованоски и Талески се први повикани да дадат одговори пред граѓаните – истакна на денешната прес конференција Виктор Здравески, Советник во Советот на општина Прилеп од редовите на ВМРО-ДПМНЕ.

Прес конференцијата во продолжение ја пренесуваме во целост:

“Ако досега за избор на организатор на фестивалот се носеше одлука на совет, сега градоначалникот си направи комисија по свој терк и без никаква транспарентност си избра агенција, која ќе добие средства во вистина од 2,5 милиони денари граѓански пари.

Ги прашуваме властите:

Како и на кој начин е направен изборот на членови во оваа комисија?

Кои беа критериумите за избор на актуелниот организатор и дали зад сцена се крие организиран криминал за кој би одговарале Јованоски и Талески?

Дали е вистина дека градоначалникот уште од февруари месец преговарал за организирање на фестивалот со менаџер од Србија и дека предвреме било познато која агенција ќе го организира “Пивофест”?

Значи ли нешто за градоначалникот името Добривоје Марински?

Ќе одговори ли Јованоски на прашањето дека за истите пари можел да доведи светска агенција, со врвни изведувачи и фестивалска сцена рамна на светски спектакл?

Вистина ли е дека поради нивната несериозност и гледањето на личните интереси ја пропуштиле можноста фестивалот да ја врати старата слава и сјај?

Почитувани,

Луѓето како Јованоски и Талески кои со години го критикуваа фестивалот во Прилеп, со ваквите постапки и токму сега од него прават вистински паѓур.

До каде ќе оди лудилото на уништување на сопствениот град и препознатливите брендови, останува да видиме во преостаните 2 години од нивниот мандат, што за среќа ќе бидат последни”.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.