(ВИДЕО) Згради кои не се штетни за околината: На кровот има рај, а зад дрвата се крие…

Vertikalna-suma-Kina-4-620x350

Првата вертикална шума во Нанјинг во Кина, произведува по 60 килограми кислород секој ден, а на посетителите буквално ќе им застане здивот кога ќе ја погледнат.

Ги нарекуваат Нанџинг кули и кога ќе бидат довршени во 2018 година ќе ја оформат првата азиска вертикална шума. Ги дизајнирал Стефано Боери, италјански архитект. Секоја кула ќе биде висока по 200 метри, а на нив ќе бидат посадени по 1000 дрва, 2.500 помали разгранети дрвца од 23 различни локални видови. Повисоката кула ќе содржи канцеларии, музеј, школа за за зелена архитектура и ноќен клуб на кровот, додека пониската ќе има базен на кровот и во неа ќе биде и хотелот Хајат со 247 соби.

cetvrta

treta

vtora

Ф.Г.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.