Жaлнo видео: Протерувањето на македнскиот народ во Мала Азија и cyдeњeтo слично на денешното?

Сценариото на филмот “Најдолгиот пат” на Бранко Гапо, кој имаше премиера во 1976 година и кој е базиран на вистински настани од почетокот на 20 век, случајно или не се поклопи со денешните случувања во Македонија?

Се повторува ли историјата на македонскиот народ?


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.