Ердоган нapeди иcтpaга за можна манипyлaциja со валyтата: Tурcката лиpa со пад од 45%

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган нареди истрага за можна манипулација со домашната валута, откако лирата неделава нагло падна на рекордно ниско ниво во однос на доларот, јавува Анадолу.

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган нареди истрага за можна манипулација со домашната валута, откако лирата неделава нагло падна на рекордно ниско ниво во однос на доларот, јавува Анадолу.

Ердоган го задолжи Државниот надзорен совет, агенцијата за ревизија која поднесува извештаи на Претседателството, да ги идентификува институциите кои купиле големи количества девизи и да утврди дали дошло до некаква манипулација.

Лирата неделава падна на рекордно ниско ниво откако Ердоган вети дека ќе се држи до политиката на ублажување на каматните стапки.

Лирата годинава изгуби дури 45 отсто од вредноста, а околу половина во последните две недели.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.