Еве како беа дочекани прилепчаните кои на велосипед поминаа 850 километри од Прилеп до Истанбул (ФОТО)

Двајцата другари од Прилеп, Филип Илиоски и Христијан Мојсоски, кои за 5 дена поминаа 850 километри на велосипед од Прилеп до Истанбул, се вратија дома.

Филип и Христијан успеаа во својот подвиг и со многу труд ја совладаа рутата кои тие ја нарекоа “Bike Tour Bosphorus” и станаа првите прилепчани, а можеби и Македонци кои успешно поминале толку долга релација, а за толку кратко време.

Нивните колеги од Здружението “Маркови точакџии”, чии членови се и Филип и Христијан, ги дочекаа со торта и им доделија медали за храброста и издржливоста.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.